Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

 

UHERSKOBRODSKÝ SOKOL SLAVÍ 125 LET

 

     V době národního obrození hledali Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner cesty, jak zajistit nerušené trvání našeho malého národa. Z těchto snah po trvalém obrození našeho českého lidu vzniká sokolská myšlenka a dne 16.2.1862 je založena první sokolská jednota Sokol Pražský. Tato myšlenka se rychle šířila po vlastech českých a moravských a tak se v roce 1891 usadila i v Uherském Brodě. 18. ledna 1891 se vyslovilo 28 přátel na schůzi v Občanské besedě pro založení sokolské jednoty. Ustavující valná hromada se uskutečnila 17.května 1891.

U zrodu stál především JUDr. Karel Večeřa prvním starosta a prof. František Nejezchleba, který byl zvolen náčelníkem.

Cvičení začalo hned v r. 1891 ve starých kasárnách v Komenského ulici 116, později v r. 1894 v tělocvičně obecné školy a od r. 1908 v tělocvičně reálky. Za venkovní cvičiště sloužila především tzv. Čížkova zahrada. Již v r. 1892 byl uspořádán župní slet k oslavě 300 let narození J.A.Komenského a členové jednoty se účastnili odhalení pomníku J.A.K. na Horním náměstí.

Cvičení je v té době především mužskou záležitostí, až v r. 1904 je založen ženský sbor. Základem bylo samozřejmě cvičení, ale současně se pořádaly výlety po okolí, ale i do vzdálenějších míst. Samozřejmostí byla účast na veřejných cvičeních okolních jednot a účast na všesokolských sletech v Praze. V r. 1938 měla naše jednota největší zastoupení na X.všesokolském sletu.

     Po br. Večeřovi přebírá místo starosty v r. 1895 br. JUDr. Jan Renner a v r. 1915 br. Mil. Souček, lékárník.

V r. 1899 inicioval br. Lang zřízení „Fondu pro výstavbu sokolovny“ s prvním vkladem 200,-Kč, který vyhrál v sázce.

V r. 1913 daroval jednotě pozemek „Nadsklepí“ jeden ze zakládajících členů, hrabě Dr. Václav Kaunic. Stavba však nebyla povolena a až v r. 1922 se získal pozemek, kde stojí dnešní sokolovna.

V r. 1923 je zahájena stavba stadionu. Budování bylo provázeno velkým nadšením a obětavostí členů jednoty a tak 5. července 1925 je stadion slavnostně otevřen župním sletem Sokolské župy Komenského.

V den narozenin T.G.Masaryka 7.března 1930 je položen základní kámen budovy sokolovny a 14. června 1931 byla sokolovna slavnostně otevřena krojovaným průvodem městem a taneční zábavou. Sokolovna byla postavena pouze z prostředků jednoty, na stavbu byly vypsány pracovní povinnosti a konaly se sbírky  mezi členy jednoty.

Až do r. 1938 je činnost v jednotě nejrušnější, kromě sportovní činnosti zde výborně pracuje dramatický odbor, věhlas si získává loutkové divadlo v čele s prof. Rudolfem Tomicou a Augustinem Hladkým.

Přichází II. světová válka a s ní likvidace všeho sokolského. V roce 1945 je činnost okamžitě obnovena.  29. června 1945 se koná znovu odhalení pomníku T.G.M. Starostou jednoty byl br. Jan Němeček. Veškerá činnost směřovala k XI. Všesokolskému sletu, který se však konal až po únorovém puči. Ten předznamenal další likvidaci Sokola na dlouhých 40 let. Od r. 1952 vše co bylo sokolské, muselo být vymazáno.

 

7. ledna 1990 je obnovena Československá obec sokolská a 20. dubna 1990 se uskutečnila ustavující schůze tělocvičné jednoty Sokol Uherský Brod, která volí do čela br. Vlad. Červeného.

Dalších 7 let trval boj o navrácení majetku.

Podařilo se, Sokol je svobodný a ve svém majetku, který jeho zakladatelé vybudovali a jsme tady pro Vás všechny, otevření a vstřícní, ať už chcete sportovat, nebo hledáte kulturní uspokojení.

 

 

TOPlist
Franta
Co mi nejde moc dohromady se sokolskými ideály je podnik typu chlastáme do rána Tropic club. I když chápu, že se jedná o vítaný zdroj příjmů z nájemného. V sokolovně bych čekal spíše nějaké posilovny, fitbary apod. Nebo alespoň něco ne tak kontroverzního jako Tropic. Doufám, že jsem svým názorem neurazil. V každém případě přeju hodně úspěchů a sportu zdar.
Franta
Skvělá sportovní, a trochu i kulturní, organizace s bohatou historií, budovaná podle hesla V zdravém těle zdravý duch. Abych jen nechválil, v politicko-historické rovině se na můj vkus až moc masarykuje a nekriticky obdivuje První republika. Sokol je starší než republika a když vznikl měl Masaryk 12 let. Chtělo by to hlubší historický pohled. Co tak vzpomenout službu císaři v době prusko-rakouské války a záchranu Clam-Gallasova paláce před vyrabováním? Co mi nejde moc dohromady se sokolskými ide
Lenka Rakšányi
Dobry den, chci se zeptat jestli je mozne prihlasi se do cviceni pro preskolaky a do cviceni pro zeny /zdravotni cviceni/ i pres rok tedy napr. v lednu
Nový vzkaz
nick
text
Opište číslo